Başa Dön
AY WORKSHOPU FOTOĞRAF YARIŞMASI

1. METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR: Çalışmalar, çayın metabolizmayı hızlandırdığını, vücuttaki fazla yağın yakılmasını teşvik ettiğini fakat dengeli diyet ve düzenli egzersiz ile bu fazlalıklardan kurtulmanın daha iyi olacağını önermiştir.Bunlara ilaveten kilo verme programınızda beyaz çaya da yer vermeniz uygun olabilir.

 

2. KALBİ KORUR : Beyaz çay kan basıncını  ve kolesterolü düşürerek kalbi ve tüm dolaşım sistemini korur. Araştırmacılar, günde 2 fincan veya daha fazla beyaz çay içenlerde, kalp krizinden ölümlerin içmeyenlere göre %50 daha az olduğunu tesbit etmişlerdir. Beyaz çay tam anlamıyla kalbi güçlendirici etkiye sahip olağanüstü bir içecektir.

 

3. SAĞLIKLI CİLT: Uzun süre güneş ışığında kalma, stres ve kötü beslenmeden kaynaklanan serbest radikaller cilde zarar verebilir ve erken yaşlanmasına sebep olabilir. Beyaz çay, serbest radikalleri bloke ederek cildi korur ve bazı hasarların telafisine yardımcı olur.

 

4. DÜŞÜK KOLESTEROL: Diğer bir antioksidan grubu olan kateşinlerin kolesterolü düşürdüğü bulunmuştur ve beyaz çay bu bileşenlerce zengindir.Kolesterol bir çeşit yağdır ve sağlık için gereklidir.Vücutta iyi kolesterol ve kötü kolesterol diye iki gruba ayrılır ve beyaz çay, kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü yükseltir.Bu da damar sertleşmesinin ve damar tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olur.

 

5. SAĞLIKLI DİŞ VE DİŞ ETLERİ SAĞLAR: Beyaz çay, dişleri daha güçlü ve sağlıklı yapan az miktarda florid ve diğer besin elementlerini içerir. Ayrıca plak, diş çürümesi ve kötü nefes kokusuna sebep olan bakterileri de öldürür.

 

6. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR.
 

7. KANSER ÖNLEYİCİ: Beyaz çay, kanser yapan hücrelere ve kolon, prostat, mide kanseri gibi birçok farklı kanser çeşidine karşı etkileci bir koryuculuğa sahiptir. Erken dönemlerde kansere neden olan hücre mutasyonlarını engellediği tespit edilmiştir. Antioksidanların bir grubu olan flavonoidler, kanser hücrelerinin büyümesini engeller ve yenilerinin oluşmasını önler. 

 

8. KUVVETLİ BİR ANTİOKSİDAN: Hücre yenileyici özelliktedir. Vücudu canlandırır, toksinlerden arındırır.

 

9. KAFEİN ORANI ÇOK DÜŞÜKTÜR: Çay çeşitlerine göre beyaz çayda çok az kafein vardır. Bir fincan siyah çayda bu 40mg, yeşil çayda 20mg iken beyaz çayda 10mg'dır. 

 

10. RAHATLATIR: Bir fincan beyaz çay vücudun stres hormon seviyelerini düşürür. Rahatlık verir.